BOLALI KÖYÜNDE YETİŞEN BİTKİ ÇEŞİTLERİ

 

 

        Köyümüzde arazi yapısına göre değişik meyve ,sebze  bitkiler yetişmektedir. Ama fazla verim olmaz.

         MEYVELER

 Can erik , Dut, Kiraz, Armut, Elma, Fındık, Ceviz, Üzüm, Ayva, Hurma,Kızılcık{Kiren}, Endirek, Şeftali, Karaca erik, Muşmula,Kuşburnu, Ovaz, yetişmektedir.

 

        SEBZELER

Buğday, Arpa, Darı, Keten, Fasulye, Patates, Şeker Pancarı, Domates, Biber, Lahana, Pırasa, Turp, Havuç, Salatalık, Kıvırcık, Marul, Bezelye, Karabakla, Çalı Fasulyesi, Yer Elması, Mısır, Siez, Yulaf, Kabak, Sarımsak, Soğan, Nane, Maydonoz, Çörek otu, unutmadıklarımız bu kadardır.

 

        AĞAÇ TÜRLERİ

Kızılçam, Karaçam, Köknar, Gürgen(Kayın), Meşe, Ardıç, Kızılmeşe, Kayacık, Akçaağaç, Karagürgen, Gökçeağaç, Geyik Ardıçı, Çıtırık, Mındar Kiren, Söğüt, Kavak, Yaban Fındığı, Karabulut, Güldikeni, Karadiken, Yemişen, Karaağaç,Kavlan, Çınar, Kızılağaç, yörede yetişir.

 

        MANTAR TÜRLERİ

Kanlıca meşhurdur.Halı saçağı, Geyik Sırası, Cincile, Tavşan böreği, Kuzu Kulağı,

Göbeğiyoğun, Kemire Mantarı, Ağaç mantarı,  bilinenlerdir.Bilinmeyen çok çeşitler vardır.Halk arasında onlara avu mantarı denir.Zehirlidir.Bir de bu avunun ağacı vardır.O da zehirlidir. Canlı yediği zaman ölebilir,ve  sakıncalıdır.Tipik bir Karadeniz ikliminde olan bölgedir.

 

MEŞHUR OLAN YEMEKLERİ

Tirit,

Düğün Keşkeği

El Mantısı

Cevizli Makarna

Bayram Nokulu

Katlama

Mısır Ekmeği

Mısır Çorbası

Pumut

Düğün Helvası

 

Düğün helvası için açıklama yapayım;

Un, fasulye, nohut, bugday, değişik tat olsun diye değirmen de un yapılır,bir tavada kavrulur.Meyve pekmezi ile genelde dut pekmezi ile daha iyi olur.Yoğrulur, ve sıcak kabın içinde yoğrulduktan sonra biraz soğunca kartopu halinde yapılır ve kahve rengi hal alır.Davetlilere verilir. Afiyet olsun...

 

Nokul Tarifi:

Un, yumurta, biraz şeker , su ile yoğrulur.Tek yufka olarak açılır.yufkanın içine çekirdeksiz üzüm ,ceviz içi, serpelenir.Yufka sigara böreği şeklinde rulo yapılır.Birazda zeytinyağı üzerine sürülür.Bir ucundan dolayarak simit gibi yuvarlak hal alır.Ama bütündür.Tepsinin içine kaç tane alırsa dizilir.Üzerine yumurta veya yoğurt sürülür.Yapişmasın diye tepsinin altıda yağlanır.Fırına verilir.Piştikten sonra servis tamamdır.Bayramınız mübarek olsun.Çünkü genelde bayramlarda yapılır.

 

Hemşerilerimizin bilgisine arz ederiz.

Saygılar, Kazım.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !